Sorry I got off the topic. That is there. Here in Mozambique people are rich with time but need more money just for the basics.
Dust off your micro-economic books and remember the simple
supply and demand theory; the price of the good is balanced with how many items
there are and how many people want to buy it. Now, I live in an agricultural
area and homes have enough land to grow produce to sell it at the market –
supply is high; costs are relatively low.
COMMMON FOOD ITEMS
|
US $
|
3 mangos
|
$ 0.25
|
1/2 dz rolls
|
$ 0.75
|
1/2 dozen eggs
|
$ 1.00
|
can of tuna
|
$ 1.00
|
box of spaghetti
|
$ 0.50
|
1 lb plum tomatoes
|
$ 0.25
|
1 lb onions
|
$ 0.25
|
bunch of green herbs
|
$ 0.25
|
2 red apples imported
|
$ 1.00
|
1 avocado
|
$ 0.10
|
4 romaine lettuce heads
|
$ 0.25
|
1 lb of brown sugar
|
$ 0.85
|
1 lb of sweet potatoes
|
$ 0.50
|
·
Employee
of the Federal Health Care System
·
Equivalent
to having an associate’s degree in nursing (LPN)
·
His
income is $1,990 per year – 3x more than the gross national statistics ($660)
·
His
weekly income is approx. $45
DIET OF ONE DAY EST.
|
|
3 fruits
|
$
0.25
|
bread roll
|
$
0.05
|
3 eggs
|
$
0.25
|
Chicken & rice dinner
|
$
2.00
|
day total
|
$
2.55
|
av. week
|
$
17.85
|
wks income
|
$ 45.00
|
% of income just on food
|
40%
|
It is
difficult for me to fathom how the unemployed / under-educated families survive.
I see the results of low-literacy and malnutrition every day. Intuition tells
me with continued training, influence, and foreign investments this generation
of children will yield the results that we are all striving for.
Let's hope I'm right. http://bloggingabroad.org/blog-challenge
This is so clear and well explained! Love it.
ReplyDeleteI could show up as a millionaire. How much is one acre of land, and to build a house?
ReplyDelete